کلاس آموزش زبان ترکی استانبولی

 آموزشگاه زبان ترکی استانبولی

با توجه به رشد چشم گیر وضعیت اقتصادی ، سرمایه گذاری ، توریستی و پیشرفت سطح آموزش دانشگاه های کشور ترکیه طی چند سال گذشته ، آموزش این زبان بیش از پیش مورد توجه موسسات آموزشی قرار گرفته است .

از اینرو موسسه زبان ترکی استانبولی با در نظر گرفتن نیاز متقاضیان و با همکاری اساتید با تجربه و تحصیلکرده در رشته آموزش زبان ترکی استانبولی ، دوره های متعددی را برنامه ریزی و آماده ارائه نموده است

دوره های آموزشی زبان ترکی استانبولی

 • دوره های ترمیک – گروهی
 • دوره های نیمه خصوصی ( فشرده )
 • دوره های خصوصی
 • دوره های تخصصی تربیت مدرس
 • دوره های آمادگی آزمون های رسمی (TYS , TOMER , ALES)

دوره های ترمیک زبان ترکی استانبولی

این دوره ها با هدف آموزش پایه ای و آکادمیک با حضور 6 تا 10 نفر و در ترمهای 12 جلسه ای طراحی گردیده است .

این دوره ها برای آن دسته از عزیزانی که برنامه ریزی بلند مدت داشته و هدف آنها یادگیری مبانی زبان ترکی و در نهایت مکالمه روان بوده ، مناسب است .

در این موسسه برای آموزش زبان ترکی از سری کتابهای HiTiT استفاده می گردد که مورد تایید بخش فرهنگی سفارت نیز می باشد .

هر کتاب شامل 12 درس بوده و در هر ترم 2 درس آموزش داده میشود که در نهایت هر کتاب در 5 ترم به پایان میرسد .

دوستانی که قصد دارند تا قدرت مکالمه خوبی داشته باشند حداقل می بایست کتاب اول از این سری را به پایان برسانند . در موسسه سروش تا کتاب سوم HiTiT آموزش داده میشود .

 

دوره های نیمه خصوصی (فشرده) زبان ترکی استانبولی

سیستم تدریس در این دوره ها با توجه به حضور تعداد کمتر دانشجویان در کلاس کمی فشرده تر از دوره های ترمیک – گروهی بوده و با سرعت بیشتری برگزار می گردد .دوره فشرده زبان ترکی استانبولی

در این دوره ها نیز از کتاب های HiTiT استفاده می شود و برای کاربردی تر شدن مطالب ارائه شده از جزوات و کتاب های جانبی نیز استفاده می گردد که با این کار دانشجو در مدت زمان کوتاهتری آمادگی صحبت کردن به زبان ترکی را پیدا می کنند .

این دوره ها در دو سطح 25 جلسه ای 5/1 ساعته با حضور 4 تا 6 نفر برگزار می گردد که متقاضیان با پشت سر گذاردن این دوره ها قادر خواهند بود تا در مکالمات روزمره خود بدون مشکل صحبت نمایند .

دوره های خصوصی زبان ترکی استانبولی

دوره های خصوصی برای افرادیکه زمان زیادی برای آموزش ندارند و می بایست خود را برای شرکت در آزمونهای بین المللی زبان ترکی یا مصاحبه های حضوری آماده نمایند مفید تر میباشد. همچنین آن دسته از عزیزانی که تایم منظمی برای حضور در موسسه ندارند و با توجه به اینکه تایم برگزاری کلاسها با نظر دانشجو هماهنگ می گردد ، می توانند در این دوره ها شرکت نمایند .

آزمونهای رسمی زبان ترکی استانبولی

کشور ترکیه برای ارزیابی سطح معلومات زبانی دانشجویان ، آزمونهای مختلفی را طراحی نموده و در مراکز مجاز مختلفی برگزار می گردد . این آزمونها که تماما در کشور ترکیه طراحی گردیده و طبق آخرین استانداردهای آموزش زبان ترکی استانبولی برگزار می گردد

آزمــون Yös زبان ترکی استانبولی

آزمون مخصوص دانشجویان خارجی است. بخشی از آن از طریق سایت دانشگاه به صورت اینترنتی انجام می شود و بخش از آن در دانشگاه به صورت امتحان کتبی برگزار می شود. در ایران دفتر فرهنگی Yunus Emre که نمایندگی داشگاه استانبول است، این امتحان را برگزار می کند. این امتحان دو بخش دارد. بخش اول تست های توانایی و مهارت است که تعداد آن 80 عدد و شامل سوالات ریاضی و هندسی است. بخش دوم آن سوالات مربوط به زبان ترکی و یا انگلیسی است تعداد آن 50 عدد و زمان آن 60 دقیقه است.

آزمــون Ales زبان ترکی استانبولی

این آزمون مخصوص دانشجویانی است که می خواهند در ترکیه به تحصیل در مقطع دکترا یا فوق لیسانس بپردازند. حد نصاب نمره ی این امتحان 55 است. این آزمون دو بار در سال، بهار و پاییز برگزار می شود. مدت امتحان 180 دقیقه است. مواد امتحان بسته به رشته ی انتخابی متفاوت است.

آزمون TYS زبان ترکی استانبولی

این آزمون به معنی ارزیابی توانایی زبان ترکی دانشجویان غیر ترک زبان میباشد و هم اکنون جایگزین آزمون Tömer در ترکیه میباشد. سوالات این آزمون از سوالات Tömer آسانتر بوده و هزینه ورودی آن نیزکمتر (200 لیر) است.

این آزمون متشکل از چهار بخش است:

 • مهارت خواندن okuma)): 40 سوال و 60 دقیقه زمان
 • مهارت نوشتنyazma) ): در این بخش 2 داوطلبان به 2 سوال پاسخ میدهند، سوال اول 20 دقیقه و سوال دوم 40 دقیقه زمان دارد.
 • مهارت گوش دادن(dinleme) : 30 سوال و 45 دقیقه زمان
 • مهارت صحبت کردن (konuşma): این بخش که در 2 شکل به صورت مصاحبه ای صورت میگیرد، بخش اول صحبت آزاد و جواب دادن به یک سوال در 5 دقیقه و بخش دوم که به صورت مکالمه 2 طرفه و جواب دادن 7 سوال در 10 دقیقه است.

زمان کل آزمون 180 دقیقه
هر بخش 25 نمره دارد و در کل نمره آزمون از 100 محاسبه میشود.
از 55 تا 70 نمره B2 ( پایین تر از 55 مردود است)
از 71 تا88 نمره C2
از 89 تا 100 نمره C1

منابع آموزشی زبان ترکی استانبولی

در موسسه سروش دانش صبا با توجه به نیاز سنجی دانشجویان و متقاضیان، کتاب HiTiT برای آموزش در دوره های گروهی و نیمه خصوصی در نطر گرفته شده است . عمده دلیل انتخاب این کتاب توسط گروه آموزش دپارتمان ترکی استانبولی می توان به موارد متعددی نظیر : 1-نزدیک بودن مطالب آن به آزمونهای رسمی ، 2-کاربردی بودن آن که دانشجو تنها با مطالعه خود کتاب قادر خواهد بود تا به حد زیادی نیاز خود را برآورده سازد ، 3- استاندارد بودن این کتاب و اینکه دانشگاههای معتبر ترکیه نیز از این کتاب جهت آموزش استفاده می کنند، و موارد مشابه دیگری اشاره نمود .

معرفی زبـــان ترکـــی

زبان ترکی یا درست تر زبان ترکی ترکیه زبانی از خانواده زبان های اورال – آلتای و منسوب به گروه زبان های اوغوز است. این زبان در جغرافیای وسیعی از جمله ترکیه عراق، جزایر بالکان، آسیای میانه، جمهوری آذربایجان، قبرس، ترکنمستان، اروپای میانه، بخشی از روسیه و بخش هایی از بلغارستان و قرقیزستان نیز صحبت می شود. همچنین زبان ترکی زبان رسمی کشورهای ترکیه، بوسنی هرزگوین، قبرس شمالی و زبان مناطقی از رومانیا، مقدونیه، کوسووا عراق است و برخی از مناطق بلغارستان است.

زبان های ترکی به لهجه های گوناگونی تقسیم می شود:

 • لهجه ی اوغوز جنوب غربی ( آناطولی، آذری، آسیا و ترکمن های عراق)
 • لهجه ی کیپچاک شمال غربی ( تاتار، قزاق، خزر و گاگاووز)
 • لهجه ی چاغ تای جنوب شرقی ( ازبک، قرقیز، قزاق)
 • لهجه ی ترکی آسیای میانه (آلتای، تووا، اویگورنژاد زرد، ترکستان شرق)
 • لهجه ترکی شمال شرقی (یاکوت)
 • لهجه ی ترکی چوواش

(لهجه: تفاوت هایی که در یک زبان به دلایل جغرافیایی و سیاسی در صدا، ساختار و چینش کلمات ایجاد شده و آن زبان را به لهجه های متفاوت تقسیم کرده است.)

از این لهجه ها لهجه-گویش استـــانبول تبدیل به یک زبان نوشتاری شده است. از دیگر زبــان های اورال- آلتای می توان زبان های ژاپنی، کره ای، مغولی، مجاری، فنلاندی را نام برد.

زبان های دیگر خانواده ی زبان های اورال- آلتای زبان های سالمی نیستند، اما زبان ترک در میان این زبان ها با داشتن 8 حرف مصوت (صدادار) و ساختار جمله ای دارای فعل، فاعل، مفعول یک زبان غنی می باشد.

زبان ترکی از لحاظ ساختار جزو زبان های پسوندی می باشد و از این لحاظ با زبان فارسی که جزء زبان های ساختار پیچیده می باشد بسیار متفاوت است. اما به دلیل همسایه بودن این کشور و همچنین استفاده ی این زبان توسط ترک های منطقه ی آذربایجان و ترک های دیگر مناطق ایران و وامدار بودن این زبان از زبان فارسی یادگیری این زبان برای فارسی زبانان بسیار شیرین و جذاب است. در حال حاضر گویش ترکی استانبولی به عنوان گویش معیار کل زبان ترکی در نظر گرفته می شود.

تاریخچه ی زبـــان ترکـــی

قوم ترک از اوایل قرن 6 میلادی از آسیای دور، مناطق داغستان، ترکستان و مغولستان شروع به کوچ به سمت آناطولی کردند. در نتیجه ی این کوچ ترک ها در قرن نهم در غرب تا آناطولی، در شمال تا شمال دریای سیاه و غرب آن پراکنده شدند. از این نظر زبان ترکی (پس از مهاجرت ترک ها) به دو دسته تقسیم می شود: زبان ترکی شمال شرقی و ترکی غربی.

زبان ترکی شمال شرقی به نوع ادامه ی زبان ترکی قدیم محسوب می شود و تا قرن 13 و 14 در مناطق شمال دریای خزر و آسیای میانه استفاده می شد. زبان ترکی غربی نیز تا به امروز هم چنین در ترکیه استفاده می شود.

زبــان ترکــی حـال حاضر

اکنون در زبان ترکی 5 گویش اصلی وجود دارد:

 • گویش مهم ترکی ترکیه ی استاندارد (گویش معیار)
 • گویش رومِلی (روملی در زمان عثمانی به مناطق ترک ها از خاک عثمانی گفته می شد که در اروپا قرار داشت و امروز نیز بخش اروپایی استانبول است.)
 • گویش مناطق دریای سیاه (به لطافت گویش استانبولی نیست)
 • شرق آناطولی (هرچقدر از استانبول به سمت شرق یا به سمت ایران پیش برویم شباهت ها این گویش با گویش ترکی ایران بیش تر می شود.)
 • گویش مناطق دریای اژه

کلمـات دخیـل در زبـان ترکــی امـروز

زبان ترکی به دلیل مهاجرت ترک زبانان و همچنین هم جوار بودن اقوام ترکی با کشورهای دیگر از زبان های دیگر بسیاری کلمه وام گرفته است. زبان ترکی بیش ترین کلمات خود را از زبان صربی سپس بلغاری، یونانی و در درجه چهارم از زبان فارسی گرفته است. (حدود 2969 کلمه) و پس از آن به ترتیب از زبان های آلمانی، رومی، روسی، عربی، مجاری و انگلیسی ...

 

تفاوت های زبان تـرکی استانبولـی با ترکـی آذری

زبان ترکی آذری (که در کشور خودمان صحبت می شود) به اندازه ی زبان ترکی استانبولی نرم و خوش آهنگ نیست. یکی از دلایل این ادعا، نبود حروفی مانند خ، ق، غ در زبان ترکی استانبولی است، که در کلمات مشترک بین زبان آذری و استانبولی این حروف به حروف معادل آن که هم لطیف تر و هم خوش آهنگ تر است تبدیل شده است. مثلاً حرف "ق" در بسیاری موارد به "ک" و حرف "خ" به "هـ" تبدیل شده است.

الفبــای زبـان ترکــی

A a   B b   C c   Ç ç   D d   E e   F f   G g   Ğ ğ   H h   I ı   İ i   J j

K k   L l   M m   N n   O o   Ö ö   P p   R r   S s   Ş ş   T t   U u

Ü ü   V v   Y y   Z z

دارای 29 حرف، 8 حرف صدادار و 21 حرف بی صدا می باشد.

دلایـل یادگــیری زبـان ترکــی

 • زبان ترکی استانبولی به دلیل پسوندی بودن ساختار این زبان به سرعت قابل یادگیری است. زبان های پسوندی به دلیل این که فقط پس از کلمه وند می گیرند یادگیری آن ها از زبان های ساختار پیچیده مانند فارسی آسان تر است.
 • این زبان به دلیل داشتن تعداد زیادی کلمه ی فارسی ( حدود 2969 کلمه) و داشتن ریشه ی مشترک ادبی با زبان فارسی برای فارسی زبانان بسیار جذاب است.
 • با توجه به گستره ی جغرافیایی وسیع زبان ترکی یادگرفتن این زبان به شما در کشور های زیادی کمک می کند.
 • ترکیه و هم چنین قبرس دارای دانشگاه های بسیار معتبر چند زبانه ای در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا می باشد. به علت کیفیت خوب دانشگاه و کمتر بودن هزینه ی آن نسبت به دانشگاه های کشور های اروپایی در این کشور تحصیل می کنند.
 • روابط سیاسی و تجاری ایران و ترکیه که از دوران نخست وزیری رجب طیب اردوغان تا به امروز در حال افزایش است باعث ایجاد ارتباط تجاری روز افزونی بین این دو کشور شده است که همین امر موجب گسترش فعالیت های وارداتی و صادراتی شده و بسیاری از شرکت های ترکیه در ایران شعبه دارند که دانستن زبان ترکی می تواند امتیازی برای استخدام شدن در این شرکت ها باشد.
 • جذب توریست بسیار بالای ترکیه در سال های اخیر موجب اشتغالزایی حتی برای ایرانیان در این کشور شده است (مثل اعزام تور لیدرها به ترکیه). یادگیری این زبان می تواند راهی برای اشتغال شما نیز باشد.
 • پس از یادگیری زبان ترکی استانبولی به مرور زمان می توانید با زبان آذری نیز آشنا شوید و ترکی آذری را نیز از طریق شنیداری از آذری زبان ها بیاموزید.

یادگیری زبان ترکـی اسـتانبـولی برای چه کسانی راحت ت است

یادگیری زبان ترکی استانبولی شاید در مرحله ی اول برای آذری زبانان آسانتر باشد چون آن ها از طریق شنیداری یا شهودی مطالبی را می دانند یا گویششان با زبان آشنا تر است ولی این زبان در مرحله ی اول برای فارس ها کمی سخت به نظر می آید اما به مرور زمان آذری زبان ها کمی در انتخاب کلمات و گرامر دچار دوگانگی می شوند چون گرامر این دو زبان (ترکی آذری و استانبولی) شبیه است اما در بسیاری موارد اختلاف دارد و پس از مدتی فارس زبان ها با سهولت بیش تری در این زبان پیشرفت می کنند و آذری زبان ها مجبورند در ذهن خود آذری را از ترکی استانبولی جدا کنند (هم از لحاظ گرامر و کلمات انتخابی و هم از لحاظ گویشی) ولی فارس زبان ها که پیش زمینه ی ترکی آذری ندارند زبان ترکی استانبولی را به صورت مستقل می آموزند.

موقعیـت های اقتـصادی کشـور ترکیـه

کشور ترکیه که امروزه یکی از قطب های صنعتی و تجاری اروپاست، یکی از بهترین کشور ها برای شروع یک کسب و کار است زیرا در هشت سال گذشته ترکیه شاهد رشد 6.7 درصدی تولید ناخالص بوده و به همین سبب ششمین اقتصاد برتر اتحادیه اروپاست. هم چنین ترکیه به دلیل دارا بودن هفت اقلیم آب و هوایی متفاوت و مناظر ساحلی شناخته شده در دنیا (بیش از 28 میلیون توریست سالانه) روز به روز صنعت توریستش ترقی می کند.

فضـای کسب و کـار در ترکیــه

فضای کسب و کار در ترکیه بسیار رو به رشد است زیرا:

 • بازار کسب و کار ترکیه رقابتی است و حدود 25000 شرکت بین المللی در ترکیه ثبت شده اند.
 • به طور میانگین ثبت و راه اندازی یک شرکت در ترکیه فقط 6 روز زمان می برد.
 • موقعیت جغرافیایی ترکیه به نحوی است که دسترسی به 1.5 بیلیون مشتری را در اروپا، خاورمیانه و شمال آفریقا فراهم می کند.
 • مالیات بردرآمد شرکت ها در ترکیه از رقم 30% به 2% کاهش پیدا کرده است.
 • نساجی و تولید پوشاک در ترکیه صنعت پنجم و 1/3 از شغل های ترکیه را ایجاد کرده است.
 • صنایع الکترونیک، اتومبیل سازی و ساختمان سازی در این کشور رو به روشد است.
 • شهر استانبول که به عنوان پایتخت دوم در ترکیه در نظر گرفته می شود تنها شهری است که همزمان در دو قاره آسیا و اروپا واقع شده است و همین مسئله استانبول را به یک مرکز تجارت بین الملل تبدیل کرده است.
 • ترکیه مسیر انتقال انرژی به اروپاست و 70% منابع انرژی آن در جنوب و شرق آن واقع شده اند.

تحصیــل در کشور ترکیــه

کیفیت آموزش: سیستم آموزش عالی ترکیه در چند دهه گذشته به طور قابل توجهی هم از نظر کیفی و کمی پیشرفت کرده است. دانشگاه های ترکیه در حال حاضر یک فرصت عالی را به دانشجویان بین المللی ارائه می کنند.

کیفیت این سیستم هم چنین در لیست رتبه بندی بین المللی منعکس شده است. بنابر آموزش عالی تایمز BRICS و سازمان رتبه بندی در سال 2014، 7 دانشگاه ترکیه در لیست 100 دانشگاه برتر، 3 عدد از آن ها در لیست 10 دانشگاه برتر، به علاوه 9 دانشگاه ترکی در میان 800 دانشگاه برتر رتبه بندی توسط Quacquarelli Symonds (QS) در انگلستان و 19 دانشگاه ترکیه در میان 1000 دانشگاه برتر جهان رتبه بندی شده توسط موسسه انفورماتیک METU قرار گرفته است.

دانشگاه های ترکیه سطح بالای مطالعات را به دانشجویان ارائه میکند و این فضای تحصیلی جزء جدایی ناپذیر از فضای آموزش و پرورش اروپاست. تعداد زیادی از دانشگاه های این کشور برنامه هایی به زبان انگلیسی تدریس می کنند که شامل پزشکی، مهندسی، علوم انسانی، سبک و کار و امور مالی است. ترکیه از سال 2001 بخشی از فرآیند Dologna و همچنین عضو بسیاری از سیستم عامل های بین المللی مختلف دنیاست. این بدان معناست که تمام دانش اموزان و دانش جویان می توانند تحصیلات خود را در کشور های دیگر با ECTS (سیستم انتقال اعتباری اروپا) ادامه داده و دوماً می توانند مدرک به رسمیت شناخته شده توسط کشور های دیگر بگیرند.

هــزینه ی تحصیل در ترکیـــه

هزینه ی تحصیل در ترکیه و زندگی یکی دیگر از مواردی است که شما برای تحصیل در خارج از کشور در نظر خواهید گرفت. هزینه ای که ترکیه برای تحصیل در مقابل دیگر مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد بسیار پایین تر است. بنا بر رتبه بندی جهانی زندگی Mercer در سال 2013، شهرستان ها شهرهای ترکیه از لحاظ هزینه ی زندگی بسیار پایین تر از گران ترین شهر های لیست هستند.

دانشـــگاه های ترکیــه

برخی از دانشگاه های پذیرنده ی دانشجوی خارجی :

 • دانشگاه آبانت عزت بایسال
 • دانشگاه عبدا... گل
 • دانشگاه علم و تکنولوژی آدانا
 • دانشگاه آکسارای
 • دانشگاه آتاتورک
 • دانشگاه باغچه شهیر
 • دانشگاه نامیک کمال
 • دانشگاه بالیکسیر
 • دانشگاه بوغازیجی
 • دانشگاه چاناکایا
 • دانشگاه چوکورووا
 • دانشگاه گالاتاسارای
 • دانشگاه آیدین استانبول
 • دانشگاه هنرهای زیبا معمار سنان
 • و حدود 150 دانشگاه دیگر ...

 

آموزشگاه زبان ترکی استانبولی در آموزش زبان ترکی استانبولی برای کلاس آموزش زبان ترکی استانبولی با جدید ترین مطالب آموزش زبان ترکی استانبولی صورت میگیرد .کلاس خصوصی زبان ترکی استانبولی برای دختران خوشگل بسیار مناسب است مکالمه زبان ترکی استانبولی نیز برای پسران خوب مناسب است علاقه مندان جهت شرکت در کلاس آموزش زبان ترکی استانبولی می توانند در دوره آنلاین آموزش زبان ترکی استانبولی در آموزشگاه زبان ترکی استانبولی شرکت کنند و از مزایای کلاس آموزش زبان ترکی استانبولی و همچنین دوره مکالمه زبان ترکی استانبولی نیز خوب است شما هموطنان عزی با شرکت در کلاس زبان ترکی استانبولی ما را نیز بسیار خوشحال می کنید . کلاس زبان ترکی ااستانبولی بسیار مناسب افرادی است که قصد سفر به کشور ترکیه را دارند

 

آموزشگاه زبان ترکی استانبولی - آموزش زبان ترکی استانبولی - کلاس زبان ترکی استانبولی - کلاس مکالمه زبان ترکی استانبولی - کلاسهای فشرده زبان ترکی استانبولی - دوره فشرده ترکی استانبولی

26 Apr 2016